Датчики температури

  Датчики температури – це чутливі елементи або пристрої, які контролюють температуру середовища або поверхні і передають сигнали до автоматичної системи керування. Контроль стану робочого середовища, рідкого або газоподібного, у технологічному процесі або температури поверхні працюючих агрегатів є одним із найважливіших факторів, що визначає характер протікання робочого процесу або стану середовища. Як первинний елемент в ланцюгу керування, датчик температури повинен мати декілька властивостей: високу точність і надійність у роботі, відмінну чутливість і універсальність, певний діапазон вимірювання та завадостійкість.

 


   

  Сучасні виробники засобів та елементів автоматики із кожним роком випускають все більш досконалі пристрої з унікальними властивостями. Але в основу роботи кожної з моделей датчиків покладено застосування простих фізичних законів – залежності електричного опору матеріалу від температури, температурного розширення матеріалів, зміни кольору матеріалу під час нагрівання, зміни рівня електромагнітного випромінювання залежно від ступеня нагрівання, зміни електропровідності під час спаювання різнорідних металів та інші.


  Конструкція та функціональність кожного датчика розроблялися та вдосконалювалися для застосування в конкретних умовах технологічного процесу або середовища застосування, прилади мають свій діапазон вимірюваних температур – від супернизьких до надзвичайно високих.

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Існує кілька груп датчиків температури за характером перетворення, сферою застосування, конструктивними особливостями. 

 

Основні групи датчиків температури:

 

  • рідинні або газові термометри;
  • кремнієві датчики;
  • термістори – п/п терморезистори;
  • пірометри або інфрачервоні датчики;
  • термоперетворювачі опору – терморезистори;
  • термометри біметалеві, термопари;
  • радіаційні термометри;
  • інтегральні датчики та інші.


  За способом контакту датчики температури поділяються на безконтактні або контактні.


  За способом встановлення – на накладні, поверхневі, занурювальні, канальні та ін.


  Кожен із датчиків виконує головну функцію – перетворює змінну температуру в електричні сигнали, які здатні передаватися без спотворення на великі відстані та перетворюватися у цифровий код для обробки системою керування.


  Важливість температурних датчиків, що відповідають за більшу частину всіх точок вимірювання контрольованих параметрів в технологічних процесах і встановлюються десятками, сотнями і тисячами, беззаперечна. Тому вимоги до них щодо точності вимірювань, завадостійкості, швидкодії, універсальності та надійності постійно зростають, залучаючи все більш сучасні технологічні досягнення.