Паспортизація систем вентиляції

 

  Паспортизація систем вентиляції – це кінцевий крок у пусконалагоджувальних роботах вентиляційних систем, протидимового захисту, кондиціювання повітря.


Що таке паспортизація системи вентиляції та її призначення


  Паспорт системи вентиляції – це документ, який дає дозвіл на введення в експлуатацію встановленої одиниці обладнання вентиляції або кондиціювання. Він підтверджує те, що на об'єкті проведено всі етапи роботи (проєктування, встановлення, налагодження, запуск), які повністю відповідають вимогам нормативів та технічної документації.

 

  Метою паспортизації вважається повна реалізація усіх приписів держсанепідслужби та архітектурно-будівельної інспекції, які дозволяють ввести в експлуатацію та надалі використовувати системи кондиціювання та вентиляції повітряних мас на об'єкті. Також цей документ є важливим для повноцінного налаштування роботи і продуктивної експлуатації подібної системи в цілому.


Паспорт вентиляції містить такі відомості:

 

  • дані про компанію, яка проводила ці види робіт;
  • інформацію про об'єкт, на якому було здійснено встановлення (адреса та назва);
  • місцезнаходження, основне призначення та назва встановленої системи;
  • головні технічні особливості встановленого обладнання;
  • дані про заявлені проєктні та реальні витрати повітряних мас із зазначеним відсотком можливих відхилень;
  • накреслений план системи з позначенням точок зроблених замірів;
  • заключна частина (посади, ПІБ та підпис уповноважених осіб пусконалагоджувальної та проєктної компаній).


  Паспорт системи вентиляції – важливий документ, який дає право Замовнику пройти реєстрацію встановленого обладнання. Він вказує на його використання у відповідності з усіма законами для досягнення потрібних санітарно-гігієнічних показників повітря на об'єкті.


  Законом встановлено період, протягом якого цей документ повинен бути поданий до контрольно-наглядового органу Державної санепідслужби. Його наявність у Замовника – це плюс до аргументів для вирішення проблем або суперечок, що можуть виникати із цими організаціями.


  До того ж, паспортизація вентиляції здійснюється як окремий вид робіт, який передбачає комплекс аеродинамічних перевірок, які і є основними даними для формування паспорта вентиляційної системи.


Паспортизація з точки зору закону. Форма СНиП


  Шаблонна форма паспорта системи вентиляції та його складові частини описані в СНиП 3.05.01-85 «Внутрішні санітарно-технічні системи». Проведення паспортизації вентиляційних систем –  обов’язковий крок на шляху до введення в експлуатацію вентиляції, який здійснюється після етапу пусконалагоджувальних робіт.


  Сьогодні все частіше Держсанепідслужба під час проведення перевірок стикається із проблемою відсутності цього важливого документа у більшості використовуваних вентиляційних систем. Такі факти в подальшому стають проблемою для директорів організацій.


  Паспорт системи вентиляції – це останній документ, в якому зафіксовані фактичні показники та їх невідповідність встановленим законодавчо, що демонструє, наскільки правильно функціонує встановлена вентиляційна система. При цьому важливо розуміти, що такий документ повинен бути на кожну вентиляційну установку окремо.


Особливості та етапи проведення паспортизації


  Оформлення висновків експертів про придатність вентиляції для експлуатації – це кваліфікована перевірка відповідності усім необхідним параметрам, результати якої і стають основою для видачі паспорта. Також після проведення замірів працівники контролюючої організації можуть дати поради щодо поліпшення роботи всієї системи.


  Огляд вентиляційних систем часто полягає у зовнішньому візуальному вивченні видимих частин встановленого обладнання. Стає зрозумілим, що таким способом з'ясувати причини низької ефективності роботи системи не завжди можливо. Для більш детального аналізу необхідне спеціальне обладнання та інструменти. Тому для вирішення цієї проблеми слід звертатися до спеціалізованих організацій. Саме такою організацією є Atmic.


  Паспортизація для Замовника необхідна для подальших взаємовідносин з інспекціями, які вимагають надання цього документа для перевірки не тільки його наявності, а й його відповідності певним параметрам, для здійснення аеродинамічного контролю витяжних та припливних вентиляторів у мережі. Усі акти перевірок або протокольні заключення проведених випробувань служать доповненням до паспорта. Важливо пам'ятати, що грамотно складений компанією паспорт – це головний документ вентиляційної системи. У ньому зафіксовані усі зміни, що відбулися у період експлуатації обладнання. Також у цьому документі описується стан всієї мережі вентиляції. Усе це вирішує основну задачу Замовника – створення ефективної вентиляційної системи.


  Також паспортизація систем вентиляції передбачає дослідження стану пристроїв вентиляції перед їх введенням в експлуатацію. Така частина роботи вимагає дослідження всієї аеродинаміки. За результатами цього фахівці Atmic заповнюють техпаспорт предмета перевірки. Паспортизація вентсистем також складається з експертної оцінки повітряних мас у зоні роботи пристрою (температурні показники, вологість, рівень рухливості повітря та дослідження його складу).


  Паспортизація обов'язкова для всіх видів систем вентиляції. Вручення технічного паспорта відбувається після завершення усіх заходів зі встановлення. Паспорт вентиляційної системи – це головний документ. Використання вентиляції без його наявності – це протизаконні дії, які в подальшому можуть викликати проблеми із державними контролюючими інспекціями.


Паспортизація від Atmic


  Паспортизація систем вентиляції може бути проведена компанією, яка здійснює їх монтаж, лабораторією або спеціалізованою організацією, яка надає такі послуги на належному рівні з дотриманням усіх умов до методик, термінів та інструментів, які регламентовані у відповідних нормативних актах. Тому вибір спецорганізації для проведення паспортизації вважається найбільш прийнятним та правильним.


  На сайті Atmic Ви можете самостійно розрахувати вартість паспортизації Вашої системи. Онлайн калькулятор знаходиться тут. Він дуже простий та доступний у використанні.
Аеродинамічний аналіз систем вентиляції проводять у два етапи:

 

  • По-перше, експерти здійснюють візуальних огляд, вивчаючи відповідність встановлених приладів затвердженій проєктній схемі, досліджується їх стан і проводяться випробування. У ході таких робіт визначаються проблеми, на підставі яких складається дефектний акт, і надаються пропозиції щодо ліквідації виявлених неполадок.

 

  • Після виконання ремонтних робіт вентиляційних систем, експерти «НВП „Екозахист“» знову проводять повторний аналіз і випробування, і, в разі повної ліквідації виявлених проблем, складають паспорт, до якого вносять усі дані за результатами проведеної перевірки.

 

  Якщо перед Вами стоїть завдання проведення паспортизації і Ви бажаєте виконати її під контролем досвідчених працівників і при цьому заощадити час на повторний аналіз вентиляційних установок, то наша компанія – це те, що вам ідеально підходить.

 

 Для проведення таких робіт знадобиться:

 

  • акредитаційний атестат лабораторії;
  • сертифікат експерта в галузі забезпечення санепідеміологічного благополуччя;
  • набір сертифікованих приладів;
  • записи про проведення державної щорічної перевірки наявного обладнання в організаціях стандартизації.


  Паспортизація вентиляційних систем, виконана експертами нашої компанії на різних за призначенням об'єктах, найчастіше вказує на негативну тенденцію: у більшості випадків обладнання вентиляції не відповідає проєктним параметрам. При цьому, виявлена цікава тенденція. Що дорожче обладнання встановлене і що складніший проєкт вентиляційної системи, то більша різниця між фактичними і заявленими у проєкті показниками. Основних причин таких невідповідностей, виявлених експертами нашої компанії під час вивчення документації, аналізу та випробування систем, є кілька:

 

  • неякісне виготовлення каналів, повітропроводів та інших компонентів;
  • низька якість будівельно-монтажних робіт;
  • невідповідність вмонтованого обладнання тому, яке зазначене у проєктній документації;
  • запуск здійснюють некваліфіковані працівники або повна відсутність таких робіт;
  • недоліки, допущені під час проєктування;
  • вентиляційне обладнання не відповідає технічним умовам та експлуатаційній готовності;
  • неправильна експлуатація вбудованих та налагоджених вентиляційних пристроїв.


  Наслідки всього цього: зайві витрати у процесі початкового встановлення вентиляційних систем; витрачені кошти на роботу та використання обладнання, яке не справляється або яке не виконує свої функції.


  Мінімізувати ризик введення в роботу та оплати малоефективних систем можливо тільки у тому випадку, якщо провести незалежну паспортизацію вентиляційних установок. Технічне обстеження та паспортизація наявних вентиляційних систем допоможе знизити витрати на їх експлуатацію та підвищити їх ефективність.