Що таке паспортизація вентиляційної системи?

  Кожен об'єкт, що будується або вже побудований, насамперед повинен бути забезпечений ефективною вентиляцією. Вентиляція вирішує проблеми організованого та регульованого повітрообміну із метою забезпечення нормативних параметрів мікроклімату та чистоти повітря у приміщеннях різного призначення. Вентиляційні системи повинні відповідати затвердженій проєктно-конструкторській документації, сформованій відповідно до вимог СНиП У, ДБН, ДСТУ та інших нормативних документів.


  Під час проведення пусконалагоджувальних робіт здійснюється перевірка вентиляційної системи на відповідність проєктним даним і введення системи в експлуатацію.


  Усі дані про параметри та роботу вентиляційної системи в цілому та її окремих елементів фіксуються у паспорті системи вентиляції, що містить експлуатаційні характеристики усіх основних одиниць обладнання, що входить до складу вентиляційної системи, технічні параметри, проєктні та робочі, а також висновок про роботу вентустановки.

 

Що таке паспортизація систем вентиляції


  Паспортизація системи вентиляції – це перевірка стану всіх елементів вентиляційної системи на момент здачі її в експлуатацію, у процесі якої проводяться всі необхідні аеродинамічні випробування та вимірювання. Результати випробувань фіксуються фахівцями в паспорті системи вентиляції об'єкта перевірки. У ході проведення паспортизації вентсистем також здійснюють експертну оцінку параметрів повітряного середовища: температури, вологості, аналіз складу повітряних мас і ступеня їх рухливості.


  Замовити таку послугу Ви можете тут.


  У процесі подальшої експлуатації вентиляційної системи об'єкта – під час ремонтів, реконструкції системи вентиляції, а також у процесі проведення періодичних випробувань і регулювань окремих вузлів та агрегатів – всі зміни стану вентиляційної системи фіксуються в паспорті та доданих журналах ремонту або актах випробувань. Правильне ведення паспорта вентиляційної системи гарантує її ефективну роботу протягом усього терміну експлуатації.


  Для всіх видів вентиляційних систем паспортизація є обов'язковою. Паспорт вентиляційної системи є її головним документом та оформлюється після завершення пусконалагоджувальних робіт. Подальша експлуатація вентсистеми без паспорта є неприпустимою. Наявність паспорта і послідовне професійне відображення в ньому всіх змін стану вентиляційної мережі обов'язково перевіряється різними інспекціями. Однією із цілей паспортизації є також виконання вимог інспекційних перевірок, які дозволяють подальшу експлуатацію систем вентиляції та кондиціювання. Тому правильно і професійно проведена паспортизація вентиляційної системи є невід'ємним фактором гарантії надійної та ефективної роботи системи вентиляції та кондиціювання. Це дозволить запобігти виходу з ладу вентиляційного обладнання або його поганій роботі, що для об'єктів певних категорій просто неприпустимо.

 

Паспортизація вентиляційної системи – це...


  Перевірка відповідності характеристик продуктивності та параметрів повітряного середовища експлуатованої вентиляційної установки або системи санітарно-гігієнічним, будівельно-монтажним, експлуатаційним та протипожежним нормам і правилам, а також вимогам проєктної документації та паспортним характеристикам обладнання.


  Якщо відбуваються збої у роботі системи вентиляції та кондиціювання повітря, повітрообмін у приміщенні став менш ефективним, слід провести кваліфікований аналіз роботи елементів вентиляційної системи. Для цього мало візуального огляду або припущень, чому знизилася продуктивність повітроочисної системи. Різноманітність типів вентиляційного обладнання потребує кваліфікованого обслуговування як для проведення пусконалагоджувальних робіт, так і для регулярних періодичних оглядів або випробувань системи.


  Це стосується і вентиляції у багатоквартирному будинку, і промислової вентиляції. Після реконструкції або ремонту систем вентиляції також здійснюється перевірка стану всієї вентмережі. Внесення усіх даних про поточні стани вентиляційної системи в паспорт, додані звіти та акти випробувань, що фіксують зміни протягом всього терміну експлуатації вентсистеми, є основними результатами робіт з проведення паспортизації системи вентиляції.

 

Проведення паспортизації обов'язкове для всіх вентиляційних систем


  Вимоги до вентиляційних систем для різних типів об'єктів висуваються абсолютно різні. Відповідно до вимог нормативної документації, паспортизації обов'язково підлягають усі системи загальнообмінної і технологічної вентиляції.


  Це стосується і нововведених в експлуатацію вентиляційних систем, і тих, що вже давно функціонують.


  Новозбудованим об'єктам належить пройти пусконалагоджувальні випробування системи вентиляції, і після їх успішного завершення оформлюється паспорт вентустановки.


  Якщо система вентиляції вже давно працює, вона також потребує періодичного контролю для стабільного дотримання вимог технологічних чи санітарно-гігієнічних норм.


  Часто можливі випадки проведення модернізації вентиляційної системи із внесенням до проєкту суттєвих доробок і впровадженням більш продуктивного обладнання. Проходження процедури паспортизації вентсистеми в таких випадках також обов'язкове.

 

Періодична паспортизація вентиляційних систем


  Особливо важливою є періодична паспортизація вентиляційної системи для об'єктів, будівель і споруд певних типів, де невідповідність параметрів повітряного середовища проєктним показникам може виявитися небезпечною для здоров'я людей, які там перебувають, або зробити неможливим продовження виробничої діяльності підприємства. Такі об'єкти періодично  перевіряються контролюючими органами – охороною праці, санстанцією, пожежною інспекцією та іншими. У цих випадках перед майбутньою перевіркою вентиляційні системи підлягають обов'язковій черговій паспортизації.


  Існує також встановлена державними нормами періодичність проведення робіт, яка визначається залежно від функціонального призначення об'єкта. Особливо виділяють категорії вентсистем для медичних, лікувально-профілактичних установ, підприємств громадського харчування, спортивних та оздоровчих комплексів, басейнів, адміністративних приміщень, багатоквартирних комплексів, дитячих чи навчальних закладів, підприємств із небезпечними і шкідливими умовами технологічних процесів, об'єктів газового господарства і нафтопроводів та багатьох інших.


  Проведення обов'язкової періодичної паспортизації вентиляційного обладнання на таких об'єктах вкрай важливе.